AYNALIGÖL - PEMBECİK ŞELALESİ

0,00 TL 'dan başlayan fiyatlarla

Anamur kültür turu

Tur Detayları

GÜNÜBİRLİK

#anamur #kültürturu


08:00 Silifke. 08:15 Taşucu Caretta Turizm Ofis Önü Hareket

*Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası

*Anemurium Antik Kenti 

*Mamure Kalesi, Anamur

*Taş Masa, seyir terası, Aydıncık


Fiyatlar

1 Yetişkin: 180 TL

Çocuk: 4-11 лет: 130 TL

Çocuk: 0-4 года: FREE

Ücrete dahil olanlar:

 - Gidiş Dönüş Ulaşım;

 - Araç İçi İkramlar (Su, Çay, Kahve) ;

- Öğle yemeği;
Ücrete dahil olmayanlar:

 - Ören Yeri ve Müze Giriş Ücretleri;

 - Aynalıgöl giriş ücreti – 7tl (müze kartı geçersiz);

 - Anemurium – 12,5tl (müze kartı geçerli)

 - Kişisel Harcamalar

 

💞Бронирование мест:
W/app, моб.:  +90 537 644 48 97 русский 

                       +90 535 465 55 23 Türkçe


Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası. Denizden 45 metre yüksek yamaçta olan, 555 metre yatay uzunluğa, 46 metre derinliğe sahip mağaradaki dev boyutlara ulaşan ve her biri görsel şölen sunan damla taşlar, ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırıyor. Mağaraya 560 basamak inerek giren ziyaretçiler, çok sayıda ilginç figürlü sarkıt, dikit ve sütunun yanı sıra mağara incisi, bayrak traverten ve duş başlığı gibi oluşumları inceleyebiliyor.Yaklaşık 46 metre derinliğinde su bulunan Gilindire, bu özelliği nedeniyle "Aynalı göl" olarak da anılırken, gölün su kotunun eksi 47 metre seviyesinde bulunması mağaranın deniz seviyesinin altında da devam ettiğini gösteriyor.

Buzul dönemine ilişkin bütün hidrolojik ve atmosferik verileri içerisinde saklı tuttuğu tespit edilen mağara, bu özelliğiyle Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Balkanları kapsayacak şekilde Doğu Akdeniz'de bulunan tek kayıt noktası olarak kabul ediliyor.

Anemurium Antik KentiAntik kent, yukarı ve aşağı kent olmak üzere iki bölüme ayrılır. En göz alıcı yapıları; surlar, 3 adet hamam, tiyatro, odeon (konser salonu) ve palestra (Eski Yunanistan’da spor salonu) aşağı kenttedir. Denize yakın olması nedeniyle limanı olan antik kentin, bir de Liman Caddesi bulunmaktadır. Caddenin her iki yanındaki kaldırımların belirli bölümlerinde zemin mozaikleri bulunmuştur. Bunların her kısmı müzede sergilenmektedir. Tonozlu mezarların tek katlı ve iki katlı bir kısmının duvarlarında freskler ve mozaikler bulunmaktadır. Kentin surları dışında kalan mezarlığı, Anadolu’nun en iyi korunmuş nekropol alanını oluşturmaktadır. Bunların sayısı 350 ila 400 arasındadır. Genel olarak mezarlarda lahit odası, ziyaret mekanı ve diğer eklenti mekanları yer alır. En eski mezarların temelleri büyük kireç taşlarından inşa edilmiştir. Kentin içme suyunu sağlayan su kenarları dışında Erken Hıristiyanlık Dönemi’ne ait kilise kalıntıları bulunmaktadır.
Mamure Kalesi, Anamur. Bir hendekle çevrili bulunan 36 kuleli kale, üst avludan oluşmuştur. Batı avlusunda halen ibadete açık, onarım görmüş tek minareli tarihi bir cami bulunmaktadır. İki bölümden oluşan kalede, iç içe iki sur ve surlar üzerinde kaleyi bütünüyle dolaşan ve bir taraftan bir tarafa geçişi sağlayan burçlar arasında bir yol vardır. Bu yıl üzerinde 35 normal, 4 büyük olmak üzere 39 kule bulunmaktadır.

Taş Masa, seyir terası, Aydıncık Taş masa seyir terasında manzara keyfi ve fotograf zamanı. 


  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 0,00 TL
  • Tek Kişilik Oda 180,00 TL
  • Odada 3. Kişi 0,00 TL
  • Çocuk (7-12) 150,00 TL
  • Bebek (0-7)90,00 TL
WhatsApp Destek!